Detektor
![](http://photos1.blogger.com/blogger/1376/1816/320/id_from_outside.jpg)
Detektor ogolnie ma dwie czesci - wewnetrzna (ID, inner detector, po japonsku inaa detektaa:D) i zewnetrzna (OD, outaa detektaa). Caly tank jest walcowaty, detektor wewnetrzny to po prostu mniejszy walec w srodku wiekszego. To co widac na obrazku - takie jakby kulki szklane - to sa fotopowielacze, takie minidetektorki światła (czasami, jak neutrino zderzy sie z jakimś protonem czy neutronem w atomach wody, produkuja się rózne czastki, które potem wysyłają błyski światła, i dzieki temu że fotopowielacze je widza, to możemy coś powiedzieć o neutrinach). Ogólnie idea jest taka, że najlepsze fotopowielacze sa zamontowane w ID, bo to jest główna część detektora (OD jest tylko do odcinania jakichś zakłóceń, które nie pochodzą od neutrin i nam psuja obraz).
Fotopowielacze sa na stelazu z nierdzewnej stali. Podczas remontu je wymieniamy. Tzn w ID wymieniaja je Japonczycy+Europejczycy, OD zajmuje sie USA+Polska (z przyczyn pozanaukowych Polska nie zalicza sie tu do Europy;). ID mozna rozpoznac po tym ze jest oswietlone na zolto i jest duzo fotopowielaczy (i wlasnie ID widac na focie, ale zrobiona ta fota jest z OD - gdy wymieniaja fotopowielacze przez chwile mozna zajrzec, normalnie nic nie widac), OD jest oswietlone na bialo, ma mniejsze i mniej fotopowielaczy, za to duzo jest takiej odbijajacej wykladziny, ktora nazywa sie tyvek.
Ufff...:-)
4 Comments:
No i co sie tak madrzysz??? Przeciez kazde dziecko wie jak taki detektor wyglada ;)
no dobra to jusz nie bede;)
Ale Ci zazdroszcze!! Taki widok!
Plywales na tych pontonach??
uwaga! dzisiaj plywalem na styropianie po samym srodku detektora! zepsula sie gondolka w OD i musielismy przelazic do srodka zeby nas wyciagneli ta ktora jezdzi w ID, bylo super!:)
Post a Comment
<< Home